Pro lidi s roztroušenou sklerózou

Poskytujeme podporu pro lidi s roztroušenou sklerózou („Ereskou“) a jejich blízkým. Chtěli bychom přispět k tomu, aby se každému, koho roztroušená skleróza v životě potká, žilo lépe.

Roztroušená skleróza – pomáháme lidem s Ereskou

Chceme, aby se o této záludné nemoci vědělo, a všichni, kterým vstoupí do života přímo či zasáhne někoho blízkého, měli možnost získat co nejvíce informací.

lide-s-ereskou-roztrousena-skleroza

10 tipů, jak můžeme pomoci lidem s Ereskou

  1. Buďte empatičtí a chápaví – často se nemocní cítí izolovaní a mohou mít pocit, že je nikdo nechápe. Ukažte jim, že na ně myslíte a dejte jim prostor na sdílení.
  2. Nabídněte praktickou pomoc – můžete například nabídnout pomoc při nakupování, vaření, úklidu nebo při vycházkách s pejskem.
  3. Berte na vědomí, že někdy mohou mít problémy s pamětí, pozorností nebo koncentrací, a snažte se jim při komunikaci vycházet vstříc.
  4. Pochopte, že v práci mohou potřebovat častější přestávky nebo zvláštní podmínky.
  5.  Podporujte je ve zdravém životním stylu – nabídněte jim pomoc s cvičením, zdravým stravováním a dodržováním spánkových návyků.
  6. Poskytujte jim informace – pomozte jim najít důvěryhodné zdroje informací o roztroušené skleróze, aby mohli lépe porozumět svému onemocnění a jak s ním zacházet.
  7. Buďte vstřícní k jejich rodinám a blízkým – mohou mít potíže s komunikací a navazováním vztahů, takže vaše podpora může být pro jejich rodiny a blízké velmi cenná.
  8. Nabídněte jim svůj čas – někdy stačí jenom být s nimi, poslouchat je a ukázat, že na ně myslíte.
  9. Podporujte je v jejich koníčcích a zájmech – sport a fyzická aktivita mohou být velmi důležité,  podpořte je v tom, co je baví.
  10. Buďte v kontaktu – zavolání, poslání zprávy nebo e-mailu může být pro ně velmi cenné.

Chcete se na něco zeptat?

Napište nám:

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Jméno

Projekt Jak žít kvalitní život s „Ereskou“ je financován z Ministerstva zdravotnictví ČR.

mz-logo