Educante z.s.

Pro Kyjovské noviny jsme napsali článek o tom, jak a proč jsme v Educante začali poskytovat podporu pro děti s trápením.

Už rok se věnujeme v Educante nejen pečujícím, ale také dětem. K rozhodnutí rozšířit naše služby nás dovedlo hned několik cest.

Po letech strávených s pečujícími (osoby, které pečují o své blízké v domácím prostředí) jsme si uvědomili, že se do péče vždy zrcadlí vztahy v rodině a hlavně ty, mezi rodiči a dětmi. Pokud jsou v pořádku, má pečující rodina méně problémů. Ale ruku na srdce. Kdo z nás má se svým rodičem ideální vztah? Velmi často se v těžkém období, kdy je rodič odkázaný na péči svého potomka, dostávají do popředí nevyjasněné problémy, křivdy, nebo traumata z dětství. Ty mnohdy rozhodují o tom, zda se rodina do péče pustí, nebo to ani nezkusí a rovnou hledá pobytové sociální služby. Že jsou vztahy v rodině důležité, je všeobecně známá věc. Ale v případě péče o jednoho z jejích členů se ukazuje konkrétně, proč je důležité je na nich pracovat. A čím dříve začneme, tím lépe.

I zdravé děti potřebují pozornost

Po dobu spolupráce s rodinami, které pečují o své děti s postižením, jsme narazili na jedno z úskalí dlouhodobé péče. Druhé dítě v rodině, to bez postižení, strádalo nedostatkem pozornosti rodičů, možností trávit s nimi čas bez nutnosti podřizovat se péči o sourozence. Takové dítě se může cítit tak trochu „na druhé koleji“. Jak tedy zařídit, aby se tak necítilo, když jiné řešení situace nemá, protože péče o sourozence je pro rodiče tak moc náročná?

A odtud už byl jen malý kousek k podpoře dětí, které ač nemají sourozence s postižením, mají řadu trápení, se kterým si neví rady. Doba po-covidová s sebou přinesla mnohé a mezi tím i zvýšený počet psychických problémů dětí a mladistvých. Deprese, úzkosti, sebepoškozování, pokusy o sebevraždu, poruchy učení, příjmu potravy a podobně. Zní to děsivě a ještě děsivější jsou počty ohrožených děti, které lze vyčíst ze statistik Národního ústavu duševního zdraví (www.nudz.cz). Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) až 14 % dětí a dospívajících ve věku 10-19 let zažije nějakou formu duševního onemocnění. Navíc polovina prvních příznaků duševních onemocnění se projeví již před 14. rokem věku.

Educante pro děti s trápením

Pokud se rodiče či děti (nad 15 let mohou přijít bez rodičů) rozhodnou vyhledat pomoc, mohou se obrátit také na Educante. Konzultace probíhají pod vedením zkušeného terapeuta, a pokud je třeba také za podpory sociálního pracovníka.

Nemají nahradit dlouhodobou terapii, proto jsou omezené počtem hodin. Ale jsou k dispozici okamžitě. Je možné je využít v období, kdy se čeká na vyšetření u psychiatra, nebo terapii u psychoterapeuta. Protože se při naší práci zaměřujeme na celou rodinu, podpory v rámci našich projektů se dostane také rodičům. Ať už se jedná o problémy s výchovou, partnerské, nebo rozvodové. Pomáháme dětem i rodičům zorientovat se v situaci, hledat vlastní zdroje, pojmenovat potřeby a naplánovat řešení.

Jste-li rodina s dětmi a nacházíte se v obtížné situaci, můžete se na nás obrátit. Sídlíme V Městské knihovně v Kyjově a najdete nás v prvním patře každý pracovní den od 8 do 16 hodin. Veškeré informace naleznete také na www.educante.cz.

Bc. Zuzana Navarra,
Educante z.s.

deti-s-trapenim
Educante pro děti s trápením