Educante z.s.

pece-o-postizene-dite

Být rodičem je náročné. Být rodičem dítěte s postižením je výzva. A být rodičem postiženého dítěte a zároveň novorozence? To už je téměř nadlidský úkol. Přesně v takové situaci se ocitla 32letá Romana, matka šestileté Aničky s mentálním a fyzickým postižením a čtyřměsíčního Patrika. Jak jde zvládnout péče postižené dítě a současně malé miminko?

Každodenní boj s vyčerpáním

Romana žije se svým partnerem a dětmi v bytě v malém městě. Jejich dcera Anička trpí mentální retardací, epilepsií a má omezenou pohyblivost pravé poloviny těla. Její stav vyžaduje neustálou péči a každodenní cvičení, aby si udržela naučené dovednosti.

Na jedné z našich přednášek pro pečující Romana vyjádřila svůj pocit vyčerpání z neustálé péče o postižené dítě a malé miminko. Její den byl naplněn logopedickými cvičeními s Aničkou, protahováním jejích svalů a zároveň péčí o malého Patrika. Bylo zřejmé, že Romana potřebuje podporu, aby mohla tuto náročnou situaci zvládat.

Péče o postižené dítě - hledání rovnováhy a podpory

Romanu jsme propojili s našimi sociálními pracovníky a domácími asistentkami. Společně vytvořili plán podpory, jehož klíčovou součástí se stala pravidelná domácí asistence pro Aničku.

Asistentky začaly docházet do rodiny jednou týdně. S Aničkou cvičily, chodily na procházky a hrály si s ní. Bylo patrné, že Anička si na asistentky rychle zvykla a jejich návštěvy si oblíbila. Tato podpora přinesla Romaně tolik potřebný oddech a čas na péči o mladšího syna.

Nečekané zvraty a psychická podpora

Když se zdálo, že se situace stabilizuje, přišla další rána. Výsledky z nemocnice ukázaly, že se Aniččin stav zhoršil. Romana se cítila bezradná a vyčerpaná.

V této těžké chvíli jsme Romaně nabídli psychoterapeutickou podporu, kterou s vděčností přijala. Uvědomila si, že pro efektivní péči o své děti potřebuje nejprve pečovat o své vlastní duševní zdraví.

Cesta vpřed

V současnosti Romana pokračuje v psychoterapii, kde pracuje na zvládání svých emocí a učí se, jak lépe čelit náročným situacím. Domácí asistence pro Aničku stále probíhá, ale rodina nyní hledá dlouhodobější řešení v podobě osobní asistence.

Přestože každý den přináší nové výzvy, Romana se díky získané podpoře cítí silnější. Uvědomuje si, že na náročnou situaci není sama.

Příběh Romany a její rodiny ukazuje, jak důležitá je podpora pro pečující rodiče. Kombinace praktické pomoci v podobě domácí asistence a psychologické podpory může výrazně zlepšit kvalitu života celé rodiny. Pokud se nacházíte v podobné situaci, neváhejte vyhledat pomoc. I malá podpora může znamenat velký rozdíl.

*Použitá fotografie je ilustrační.

Článek vznikl díky projektu Pečujeme rádi podpořeného z dotačních programů Ministerstva práce a sociálních věcí a města Kyjova. Aktivity projektu byly podpořeny z dotace Jihomoravského kraje v rámci projektu „Odborné poradenství a podpora pro neformálně pečující v Kyjově a okolí“ a z dotace města Plzeň v rámci projektu „Komplexní podpora osob v krizi na území města Plzně“.

mpsv-logo
logo-kyjov
jihomoravsky-kraj
plzen-pomahajici-logo