Skip to content

Educante z.s.

Ať už máme, nebo nemáme handicap, všichni toužíme po štěstí, lásce a smysluplném životě. Máme to stejně. Pojďme společně vytvořit svět, kde má každý šanci žít naplno.

mame-to-stejne

Příběhy, které inspirují

Příběhy Ivony, Martina a Davida, které sdílíme v rámci kampaně #MámeToStejně, beze zbytku dokazují, život s handicapem ani trochu není procházka růžovou zahradou. Všichni tři čelí výzvám, které si zdraví lidé ani nedokáží představit. Ale s odhodláním, láskou a podporou okolí žijí plnohodnotný život plný radosti a plánů. Tak, jak si to přeje každý z nás.

51letá Ivona se 24/7 stará o svého syna s těžkým mentálním postižením. Její dny se řídí synovými potřebami a ačkoli je péče o něj fyzicky i psychicky náročná přináší i mnoho radosti a malých vítězství. I když se sama musela vzdát mnoha svých snů, čerpá sílu a životní elán v rodině, v přírodě a také v komunitě ostatních rodičů s podobnými zkušenostmi. Ivonin příběh je důkazem, že díky lásce, trpělivosti a vzájemné podpoře můžeme překonat i ty nejtěžší překážky.

Martin je mladý 21letý muž, který žije aktivní a radostný život. Pracuje jako uklízeč, bydlí v podporovaném bydlení a věnuje se svým koníčkům, jako je sport, hudba a cestování. Díky podpoře své rodiny, přátel a sociálních služeb může Martin žít samostatně a plnit si své sny. Jeho pozitivní přístup k životu a starost o druhé jsou inspirací pro nás všechny. Martin nám ukazuje, že mentální handicap nemusí být překážkou spokojenému a šťastného životu.

David je 38letý muž, který žije plnohodnotný život navzdory své diagnóze – epilepsii. Jeho příběh ukazuje, že s podporou komunity a vlastním odhodláním lze žít samostatně, pracovat a užívat si života stejně jako kdokoli jiný.

Jejich příběhy nás učí, že s láskou, podporou a odhodláním dokážeme zvládnout i velmi náročné životní výzvy.

Společně bychom měli usilovat o to, aby se lidé s mentálním handicapem, ale i lidé, kteří se o ně starají, cítili přijímáni a respektováni. Každý z nás má právo na šťastný a naplněný život, protože všichni to máme stejně – touhu po štěstí a naplnění.

*Použité fotografie jsou ilustrační.

Příběhy Martina, Ivony a Davida: "Máme to stejně"

mame-to-stejne-#1-martin
Máme to stejně #1: Martinův příběh
Máme to stejně #1 | Martin je 21letý mladý muž, který žije život plný radosti, přátelství a plánů, podobně...
Číst dál
mame-to-stejne-#2-ivona
Máme to stejně #2: Příběh Ivony
Máme to stejně #2 | Ivona, 51letá žena z jižní Moravy, se stará o svého dospělého syna, který trpí těžkým...
Číst dál
mame-to-stejne-#1-david
Máme to stejně #3: Davidův příběh
David je 38letý muž, který žije plnohodnotný život navzdory své diagnóze – epilepsii. Jeho příběh...
Číst dál

Pečujete o blízkého s handicapem?

Víme, že je to mnohdy náročné. V Educante vás můžeme podpořit v několika oblastech:

Praktické dovednosti pro péči

Zaučení pro praktické dovednosti pro domácí péči jsou klíčovou součástí našich služeb pro neformálně pečující. Pracujeme jak s rodiči, kteří pečují o děti do 18 let věku, tak s neformálně pečujícími, kteří se v domácím prostředí starají o dospělou osobu závislou na péči. Zaměřujeme se na posílení kompetencí pečujících, což jim umožňuje nejen poskytovat kvalitnější péči, ale také lépe zvládat náročné situace.

Poradenství pro pečující rodiče

Pro rodiče neformálně pečující o dítě s handicapem do věku 18 let z ORP Kyjov, ORP Hodonín a ORP Veselí nad Moravou nabízíme podporu a odborné poradenství v několika oblastech.

Setkání pečujících

Sdílení vzájemných zkušeností rodin může být pro vás obohacující a inspirující. Zjistíte, že nejste v podobné situaci sám/sama.

Pravidelné setkávání pro sebeobhájce

Pro dospělé osoby s mentálním handicapem nabízíme pravidelné setkávání (2× měsíčně) a podporu při realizaci zajímavých a zábavných akcí.

Domácí asistence

Rodičům, kteří pečují o dítě s handicapem, nabízíme možnost domácí asistence. Pečujete-li o dítě s handicapem do věku 18 let a jste z ORP Kyjov, ORP Hodonín, ORP Veselí nad Moravou, můžete využít našeho programu “Domácí asistentka” (nejedná se o registrovanou sociální službu).

Kampaň vznikla díky projektu Pečujeme rádi podpořeného z dotačních programů Ministerstva práce a sociálních věcí a města Kyjova. Aktivity projektu byly podpořeny z dotace Jihomoravského kraje v rámci projektu „Odborné poradenství a podpora pro neformálně pečující v Kyjově a okolí“ a z dotace města Plzeň v rámci projektu „Komplexní podpora osob v krizi na území města Plzně“.

mpsv-logo
logo-kyjov
jihomoravsky-kraj
plzen-pomahajici-logo