Educante z.s.

mame-to-stejne-#2-ivona
Ivona, 51letá žena z jižní Moravy, se stará o svého dospělého syna, který trpí těžkým mentálním postižením a epilepsií. Její život je plný výzev a kompromisů, ale i radosti a lásky.

Přijetí reality

Ivona nikdy neskrývala, že život s handicapovaným synem není jednoduchý. Naučila se s tím žít a udělá všechno pro jeho pohodu a spokojenost, i když se musela vzdát mnoha svých snů a tužeb. Nejtěžší pro ni a jejího manžela bylo přijmout realitu a vyrovnat se s ní psychicky i emocionálně. Navzájem si však vždy byli oporou, takže se jim to podařilo. Jak ale sama říká: „Na 100 % se s tím nesrovnáte nikdy. Každý přece chceme mít zdravé dítě.“

Péče o syna, aneb každý den je jiný

Michal, Ivonin 26letý syn, vyžaduje péči 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Její život se řídí rytmem syna. Jeho potřeby jsou na prvním místě a ona se snaží mu zajistit co nejlepší péči. Je to fyzicky i psychicky náročná práce, která vyžaduje trpělivost, sílu a obětavost. I běžné úkony, jako je oblékání, podávání jídla a hygiena, jsou pro Ivonu a jejího syna náročné a vyžadují trpělivost.

„Žádný den není stejný,“ vypráví Ivona o svém životě „ze dne na den“. Musí být vždy připravená reagovat na aktuální situaci a přizpůsobit své plány synovu zdravotnímu stavu i momentálnímu rozpoložení.

Malé radosti

Jakkoli je to složité, snaží se Ivona najít si čas i pro sebe, volného času však má jen velmi málo. Navzdory těžkostem Ivona nachází radost a úlevu v přírodě. Miluje procházky do lesa, které jí pomáhají vyčistit si hlavu a načerpat novou energii. Ráda se koukne na pěkný film nebo se začte třeba do historického románu. Když to jen trochu jde, věnuje se svým koníčkům, jako je šití a jiné ruční práce, ale to jsou spíš vzácné chvilky. 

A co Ivoně udělalo největší radost v poslední době? „Že si syn po devíti letech nechal odebrat krev,“ odpovídá hned s úsměvem a hrdostí. Michal má totiž silnou averzi k dotykům a o to je péče o něj náročnější. Tento „malý“ krok, a hlavně empatický a trpělivý přístup zdravotní sestřičky, znamenal pro Ivonu obrovskou radost a taky úlevu.

Důležitost podpory a pochopení okolí

Jednou z největších výzev, kterým Ivona čelí, je, že se někdy cítí osamělá, občas dokonce „jako ve vězení“, a nepochopená. Málokdy se jí podaří sejít se s přáteli nebo širší rodinou. Velkou oporou jí tak jsou manžel a mladší dcera, která se díky (nebo navzdory?) své rodinné situaci chce stát zdravotní sestřičkou. Oba jí v péči o syna pomáhají, jak mohou. 

Ivona našla podporu také mezi ostatními rodiči dětí s postižením. Setkávají se, vyměňují si zkušenosti a poskytují si navzájem cenné rady. „Jsem za tyto přátele opravdu vděčná, protože oni rozumí mým problémům a jsou ochotni naslouchat,“ říká. Dokonce si v průběhu let vytvořili skupinu, se kterou jezdili na společné dovolené a jsou v pravidelném kontaktu. 

Nepostradatelná je pro Ivonu i pomoc pečovatelské služby, například hodonínský Stacionář Vlaštovka, i když by její dostupnost mohla být větší. Doufá, že se jí jednou podaří zajistit synovi péči na delší dobu, aby mohla s manželem a dcerou alespoň na pár dní vyrazit na výlet a odpočinout si. To se však zatím zdá poněkud vzdálené, protože najít vhodnou službu je velmi obtížné.

Naděje a sny do budoucna

Naděje je něco, čeho se Ivona nevzdává. Přeje si, aby se synův stav zlepšil a aby mu mohla zajistit co nejkvalitnější život. 

Na co se Ivona v blízké době těší? S manželem plánují rekonstrukci kuchyně, která si to po 30 letech používání prý už opravdu zaslouží. Bude to další krok k tomu, aby se doma cítila lépe. A samozřejmě je tu stále sen o společné klidné dovolené. Například v Saint-Tropez.

Také si přeje, aby se společnost k lidem s handicapem chovala s větším respektem a pochopením. Pokud by mohla Ivona ostatním lidem něco vzkázat, bylo by to toto: „Aby nesoudili lidi, které neznají, podle prvního dojmu. Nikdo neví, co ten druhý prožívá. A někdy taková hloupá poznámka dokáže člověku prostě otrávit den nebo několik dní.“

Máme to stejně

Život s handicapem není procházka růžovou zahradou, ale i tak se dá najít štěstí a smysl života. Příběh Ivony nám ukazuje, že s láskou, podporou a odhodláním můžeme překonat i ty nejtěžší překážky a žít plnohodnotný život. Je důležité, abychom se o lidi s handicapem zajímali, respektovali je a vnímali je jako rovnocenné členy společnosti. Jsme na tom totiž všichni stejně – všichni hledáme štěstí, i když cesty k němu mohou být různorodé a plné překážek.

*Použité fotografie jsou ilustrační.

Článek vznikl díky projektu Pečujeme rádi podpořeného z dotačních programů Ministerstva práce a sociálních věcí a města Kyjova. Aktivity projektu byly podpořeny z dotace Jihomoravského kraje v rámci projektu „Odborné poradenství a podpora pro neformálně pečující v Kyjově a okolí“ a z dotace města Plzeň v rámci projektu „Komplexní podpora osob v krizi na území města Plzně“.

mpsv-logo
logo-kyjov
jihomoravsky-kraj
plzen-pomahajici-logo