Educante z.s.

Stárnutí je přirozený proces lidského těla a začíná už od našeho narození. Když to trochu zlehčíme, máme tedy dost času se na něj připravit. V našem sloupku se snažíme dívat se na stáří z různých úhlů pohledu a hlavně s optimismem, který by nás neměl opouštět v žádném věku.

MUDr. Zdeněk Kalvach (uznávaný geriatrista) uvádí jako obecný rys stárnutí atrofii, která postihuje všechny orgány těla a tkáně. Atrofie = zmenšení orgánů, ztenčení tkáně. Nejvíce je přitom ohrožen mozek. Co je ale povzbudivé, jsou výsledky vědeckých zkoumání, které udávají, že mozek je schopen vytvářet nová spojení mezi neurony a svoji funkci do jisté míry obnovovat. Toho lze dosáhnout cvičením kognitivních (poznávacích) funkcí a pohybových vzorců. Když si tuto informaci převedeme do srozumitelné řeči znamená to, že pokud nutíme mozek pracovat, zpomalíme jeho stárnutí.

Zázrak jménem mozek – na stárnutí se lze připravit

Všeobecně je známo, že po prodělané cévní mozkové příhodě je nutné co nejdříve začít s rehabilitací. Jak řeči, tak pohybu. Mozek, byť zasažen příhodou a částečně „vyřazen z provozu“, má tu úžasnou schopnost vytvořit si nové spoje. Ty si můžeme představit jako cestičky, po kterých jsou přenášeny informace (vzruchy). Pokud byly některé spoje ztraceny, mozek je schopen vytvořit si cestu novou, vytvořit pomyslnou odbočku. Toto se ale může stát jen důsledným opakováním dané činnosti ať už na mentální, či fyzické úrovni.

Velmi zajímavé jsou dnes již vědecky dokázané schopnosti těla, kdy naše představy a fantazie mohou částečně nahradit fyzickou aktivitu. Když například vidíme lyžaře před startem velkého slalomu, jak se se zavřenýma očima naklání sem a tam, znamená to, že si v mysli přehrává trasu. Jeho tělo v té chvíli vytváří mechanismy, které jej připravují na výkon. Nemusí tedy fyzicky slalom jet a přitom vlastně trénuje.

O svůj mozek můžeme pečovat nejen tím, že jej používáme a zatěžujeme (studium, trénink paměti, nové zážitky a zkušenosti apod.), ale také stravou. Zde uvádíme několik potravin, které jsou obecně doporučovány, ale pozor, nejedná se o doporučení lékařské:

  • ryby,
  • ořechy,
  • brokolice,
  • kurkuma,
  • dýňová semínka,
  • káva,
  • borůvky.

Také bychom neměli zapomínat na pravidelné cvičení těla (jóga, plavání) a relaxaci, díky kterým se nám do těla vyplavují endorfiny (hormony štěstí). A o to by nám mělo jít. V každém věku se cítit dobře a udržovat pozitivní pohled na náš život i okolní svět. 

Bc. Zuzana Šrahůlková

okenko-pro-seniory-o-starnuti
Okénko pro seniory: O stárnutí