Educante z.s.

pribehy-mpsv-pecujeme-radi-3-cesta-k-sobe-i-k-ostatnim

Cesta k sobě i k ostatním

Jiřího zná v městečku, kde bydlí, každý. Malý muž s velkým srdcem a ohromnou chutí do života. Jirka se narodil s Downovým syndromem, takže rodiče od samého začátku věděli, že život jejich rodiny se bude odvíjet jinak, než si představovali.

Počítali s tím, že jejich nejmladší syn bude vypadat odlišně od “normálních” dětí, že jeho rozumové schopnosti budou mít své limity atd. S čím ale nepočítali je jeho umělecký talent. Když hledali způsoby, jak podpořit jeho vývoj, objevili arteterapeutický program, který ve vedlejším městě pořádala místní neziskovka.

Nadšení z barev a možnost vyjádřit se skrze umělecké projevy byla pro něj něco jako brána do jiné dimenze. Malování se brzy stalo jeho velkou vášní. Terapeuti v programu s Jiřím rozvíjeli jeho umělecké dovednosti, a tím zároveň i schopnost komunikovat a vyjadřovat emoce. Barvy na plátně mu otevřely nový svět. 

Jirkových obrazů si díky malé výstavě u příležitosti Světového dne Downova syndromu všimli místní lidé, a tak dnes visí jeho díla např. v kavárně a také v několika domácnostech. Všem se líbí jejich pozitivní náboj – přesně to, co vystihuje Jirkovu povahu, jeho přívětivost a radost ze života.

Jiří stále bydlí s rodiči a ti vědí, že až oni nebudou mít síly se o něj dále starat, budou tu pro něj jeho starší sourozenci, se kterými má báječné vztahy. On je zase bude nabíjet svým životním entuziasmem. 

Jiřího příběh ukazuje, jak vhodná podpora a rozvoj talentu může poskytnout jedinečnou cestu k sebevyjádření nejen pro lidi s Downovým syndromem. Jeho umělecký talent nejen že přináší ostatním radost, ale může být také inspirací, pro nás, kteří ten svůj stále hledáme. I my v Educante jsme tu proto, abychom si vzájemně lépe rozuměli.


Seriál příběhů vznikl díky projektu Pečujeme rádi podpořeného z dotačního programu Rodina MPSV ČR.

mpsv-logo